Z moich czeskich lektur - "Život na Cibulkách"


Na początku maja przeczytałam w dzienniku Lidové noviny artykuł o książce Život na Cibulkách, którą napisała tamtejsza mieszkanka, Eva Malá.
Oto jego treść:
Publikace Život na Cibulkách ukazuje, jak lze přiblížit vývoj, tvář i společnost zajímavého urbanistického celku. Celku, který si už sto let udržuje vlastní život.
Šíří se dělení na „lidi odněkud“ a „lidi odkudkoliv“. Pochází z Británie, ale vystihuje pnutí mezi identitáři a globalisty, objevující se skoro všude. Člověk si na něj vzpomene, když listuje knihou Život na Cibulkách.
Pojednává o pražské čtvrti v kopci nad starými Košířemi. O čtvrti, jež není moc známá a ničím zvláštním nevyniká. Dost obyvatel centra Prahy o ní snad ani neví. Ale přes to všechno vytváří zajímavý urbanistický celek, atmosféru a svým způsobem i společenství „lidí odněkud“.
Před sto lety ten celek ještě neexistoval. Pak za dva roky (1924–1926) vznikl v podobě „kolonie Cibulka“. Dnes vypadá a funguje v zásadě tak jako po svém vzniku: ani nově vestavěné objekty, ani zavedení autobusové linky, ba ani hlavní ulice, zahlcená parkujícími auty, nezměnily strukturu, funkci či tvář této čtvrti.
I v tom je vzkaz knihy Evy Malé. A to vzkaz dost vnímaný. I když knihu nenabízejí běžná knihkupectví (k dostání je u autorky, v místních hospodách, trafikách či komunitních centrech), zájem vedl již po pár měsících ke druhému vydání.
Státní úředníci pod stolovou horou
Autorka není profesionální historička, architektka či uměnovědkyně. Téma pojímá z pozice rodačky znalé věci a používající prameny. I proto má publikace širší význam než pro tisícovku či kolik lidí na Cibulkách bydlí. Ukazuje, jak se mohou podobné celky – je jich dost v Praze i jinde – přibližovat zájemcům či lidem, kterým je milý pohled na svět „odněkud“.
Kniha shrnuje historická fakta i pověsti, postřehy „domorodců“ a hlavně dobové snímky. To utváří obraz kraje, který byl do konce 18. století nevýznamnou periferií daleko za hradbami Prahy, pod stolovou horou Vidoule. Před 200 lety tam arcibiskup Thun vybudoval romantický park s umělou zříceninou, čínským pavilonem, poustevnou či rybníčky. Až o sto let později v sousedství vznikla obytná kolonie. Což souviselo se společenskými změnami po vzniku Československa.
Nová republika potřebovala novou byrokracii. Proto má logiku, že kolonii prosadilo Obecně prospěšné stavební družstvo při sociální ochraně státních zaměstnanců v Praze. Z dnešního pohledu je nezvyklé spíše to, že výstavba trvala jen dva roky. A to, že šlo o soubor staveb s jednotnou regulací: určila podobu dvoupatrových domů s valbovými střechami, vzdálenost mezi nimi, velikost zahrádek i typ oplocení. Vznikl tak celek, kterému Emanuel Poche říkal vilová kolonie a jenž do značné míry přežívá dodnes.
Do značné míry přežívá i atmosféra tohoto celku, který na jedno místo svedl rodiny státních úředníků od pošťáků po armádní důstojníky – a pak i „náplavu“. Ne náhodou se právě na Cibulkách natáčely interiérové scény filmu Pelíšky (byty lampasáka i bývalého pilota RAF). Autor těchto řádek o tom něco ví, neboť je tamním rodákem. Takže si dobře pamatuje časy, kdy na ulici potkával tak různorodé osobnosti, jako byli Valtr Komárek nebo frontman Plastiků Mejla Hlavsa.


Na Cibulkach byłam w zeszłym roku - tutaj post - był to taki pierwszy rekonesans, powiedziałabym. Więc oczywiście naszła mnie gwałtowna chęć posiadania książki, która opowiada o tym miejscu. Z gwałtownymi chęciami nie ma co walczyć, trzeba je szybko zaspokoić :)
Jak wynikało z artykułu, tej małej monografii nie ma co szukać w zwykłych księgarniach, poszperałam więc w internecie za autorką i szybciutko napisałam. Odpowiedź przyszła prawie natychmiast, pani Eva Malá ucieszyła mnie wieścią, że książkę dla mnie rezerwuje i zaprasza do siebie po jej odbiór, gdy będę w Pradze.

To był bardzo miły fragment popołudnia, choć padało i nawet nie próbowałam wyciągać aparatu, a w domu autorki się wstydziłam :) Oprócz sympatycznej pogawędki przy kawie (w oryginalnych filiżanko-kubeczkach, pierwszy raz się z takimi spotkałam) i oprowadzenia po cibulkowskim mieszkaniu, pani Eva zaprowadziła mnie też pod dom, gdzie mieszkali bohaterowie filmu Pelíšky (czyli Pod jednym dachem) w sąsiedztwie - szukałam go za poprzednim pobytem, ale nie zlokalizowałam. Teraz już wiem, no i chyba wrócę przy lepszej pogodzie.

A teraz, już na spokojnie po powrocie z Pragi, przeczytałam Život na Cibulkách. Przekrój przez historię miejsca od najdawniejszych czasów poprzez XIX-wieczne zmiany, które tu wprowadził biskup Leopold Thun-Hohenstein, aż po dzień dzisiejszy, gdy smutkiem napawa stan dawnej biskupiej siedziby.
Wczoraj w Blesku ukazał się artykuł na ten temat - że władze rozważają odkupienie obiektu od prywatnego właściciela, który od lat nic lub niewiele robi z niszczejącą budowlą. Zaraz o tym do pani Evy napisałam i dostarczyła mi bliższe szczegóły sprawy. Nie budzi to wszystko zbytnich nadziei na szybkie rozwiązanie.
Przysłała mi też link do artykułu z zeszłego roku, który ukazał się w kwartalniku Klubu Za starou Prahu.
















I jeszcze link do strony O Cibulkách, Šmukýřce a okolí, gdzie mowa jest o książce.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Grób rodziny Hrdlička na Cmentarzu Olszańskim

To jeden z najbardziej znanych i największych pomników na cmentarzu Olszańskim ( Olšanské hřbitovy ). Alois Hrdlička był prawnikiem i sędzią...