Rotunda św. Krzyża

Poprzednim razem wspomniałam o rotundzie w ulicy Karoliny Světlé, romańskiej rotundzie.
Aby rzucić na nią okiem, trzeba podejść od przystanku tramwajowego Národní divadlo.
Mapki:

W Pradze zachowały się trzy romańskie rotundy. Pisałam już o rotundzie św. Marcina na Wyszehradzie. Dziś kolej na rotundę św. Krzyża, zwaną Nalezení svatého Kříže (czyli Znalezienia Krzyża Świętego) lub svatého Kříže Menšího (czyli Świętego Krzyża Mniejszego).
Pochodzi z początku XII wieku, a pierwsza o niej wzmianka w źródłach pisanych pojawia się w 1365 roku.
Powstała przy ważnym trakcie handlowym wiodącym z Wyszehradu. Obok znajdowało się probostwo i rozpościerał się cmentarz.
Od 1625 roku należała do dominikanów, a w 1784 roku, za przyczyną reform józefińskich, została zlikwidowana - w budynku urządzono skład węgla. W połowie XIX wieku groziła wręcz rozbiórka, bo chciano tu wybudować dom, ale stowarzyszenie Umělecká beseda uratowało kościół. Rada miasta wykupiła go z rąk prywatnych i odnowiła.
Obecnie kościół jest użytkowany przez Kościół Starokatolicki.

Legenda mówi, że niegdyś w tym miejscu był staw. Utopiono w nim dziewczynę, która wbrew woli pogańskich rodziców przyjęła chrześcijaństwo. Wcześniej została ukrzyżowana i podczas nocnej burzy ten krzyż cudownym sposobem wypłynął na powierzchnię wody. Wówczas ludzie pogrzebali dziewczynę po chrześcijańską, staw zasypali, a w jego miejscu wznieśli kościół.
Ponoć przy restauracji rotundy odnaleziono ten stary spróchniały krzyż.
To nie wszystko. Pod rotundą mają być ukryte do tej pory skarby, prowadzi do nich podziemne przejście.





pion






Jak wynika z ogłoszenia, można zobaczyć wnętrze - w niedziele i piątki przed nabożeństwem o 17.00, we wtorki przed 18.00. Może kiedyś?

Linki:
- o rotundzie na Wikipedii
- na stronie Kudy z nudy

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Majowa Praga 2023

Okropne to jest, żeby tak kompletnie nie mieć czasu na tego bloga. Zbliża się kolejny majowy wyjazd, a ja nawet nic nie napisałam o tym z ze...