Pegazy w Jinonicach - David Černý: Pegasové

Dziś o ciekawostce z dziedziny rzeźb kinetycznych, w których się specjalizuje David Černý.
To figury pół-koni, pół-śmigieł. Powstały na placu pośród budynków biurowych i mieszkalnych na terenie dawnej fabryki Waltrovka.
Jest ich trzy, a obracające się śmigła nawiązują właśnie do tej fabryki, która produkowała silniki lotnicze.
Dzielnica nazywa się Jinonice, a można się tam dostać w bardzo prosty sposób - trzeba wsiąść w metro B i wysiąść na stacji o tej nazwie.

Mapka pokazuje położenie Jinonic w lewobrzeżnej części Pragi:
A poniżej dojście od metra. Prowadzi tam niedawno wybudowana kładka dla pieszych (ta zielona linia w górę), której rolę przejmują potem wiodące na plac w dole między budynkami czerwone schody. Czerwone kółeczko wskazuje położenie rzeźb.

Plac nosi nazwę założyciela fabryki, którym był wynalazca i przemysłowiec Josef Walter. Poszczególne budynki nazywają się, w zgodzie z genius loci miejsca, Aviatica, Dynamica, Mechanica i Walter.

Wnętrze stacji metra Jinonice.
Przed stacją - charakterystyczny znak metra.
I oto droga prowadząca w dół, w głębi widoczny budynek Walter.




Po prawej stronie widoczny przeszklony na niebiesko zespół walcowatych budynków Aviatica, który odwiedzimy przy okazji następnego postu :)


U stóp czerwonych schodów widoczny jeden z Pegazów. Tu trzeba dodać, że Pegasus to była również nazwa jednego z silników lotniczych, jakie tu produkowano. Rzeźby zostały odsłonięte 18 października 2017 roku. Autor nazywa je Horse Power czyli końska siła/moc.





I oto już nasze Pegazy w pełnej krasie.

















Pod tym linkiem można obejrzeć video opublikowane nazajutrz po odsłonięciu Pegazów, a poniżej mój krótki film (wiało!).


O innej rzeźbie kinetycznej Davida Černého pisałam w tej notce. A przy okazji poszukiwań informacji o Pegazach (nie znalazłam prawie nic) odkryłam, że w tzw. międzyczasie (czyli już po mojej ostatniej wizycie w Pradze) otwarto futurystyczną winiarnię, gdzie artysta również przyłożył swą rękę do projektu i wystroju. Oczywiście wybieram się tam w maju na kieliszeczek, który mi napełni ręka robota :)

2 komentarze:

  1. Bardzo ciekawie sie te rzezby wpisaly w otoczenie, mozna rzecze upiekszaja to osiedle. Nie mialam pojecia o takim artyscie. Pozdrawiam serdecznie z Krakowa

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. David Černý ma opinię bardzo kontrowersyjnego artysty, ale głównie wśród samych Czechów chyba :) Nam, Polakom, zazwyczaj bardzo się jego rzeźby/dzieła podobają. Gdy wreszcie uda się pojechać do Pragi, jednym z moich kolejnych zadań będzie... wejść do tyłka :)
      https://www.david-cerny-tour.com/zadky

      Usuń

Grób rodziny Hrdlička na Cmentarzu Olszańskim

To jeden z najbardziej znanych i największych pomników na cmentarzu Olszańskim ( Olšanské hřbitovy ). Alois Hrdlička był prawnikiem i sędzią...